SpaceX’in Starlink uyduları, yörüngede tehlike saçıyor!

SpaceX’in Starlink uyduları, yörüngede tehlike saçıyor!

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'in büyük girişimi Starlink uyduları, yörüngede yüzlerce çarpışma ihtimalinden sorumlu tutuluyor. Starlink uyduları, Elon Musk‘ın şirketi SpaceX’in büyük bir girişimi olarak tarihe geçti. Bu İnternet uyduları, gezegenimizin yörüngesinde dolaşıyor ve dünyanın çeşitli noktalarına hizmet sağlıyor. Ancak yörüngede yüzlerce uydudan oluşan bu uydu takımyıldızı, uzay tehdidine dönüştü. Üstelik Musk, yenilerini fırlatacağını sürekli olarak söylüyor.

Starlink uyduları çarpışma riskini artırıyor

Starlink’ler, özellikle diğer uydu operatörlerine büyük tehlike oluşturuyor. Southampton Üniversitesi Astronotik Araştırma Grubu başkanı Hugh Lewis‘in araştırmasına göre, uydular yörüngedeki “ramak kala” risklerin yarısından sorumlu.

Bu çarpışma risklerini şimdiye kadar bilim insanları önledi. Ayrıca bu çarpışma riskleri, iki uzay aracı veya uydunun birbirinin 0,6 mil yakınından geçtiğinde meydana geliyor. Lewis, Live Science’a, Starlink uyduları içeren bir yakın geçişin haftada bin 600 kez gerçekleştiğini söyledi. Bu, oldukça büyük bir risk!

Şu anda SpaceX, kendisi için diğer herhangi bir uzay şirketinden daha büyük bir tehdit. İki Starlink uydusu arasındaki yakın çarpışmaları ortadan kaldırarak, “ramak kala” sayısı her hafta sadece 500’e düşüyor. Yine de diğer uydu takımyıldızlarından oldukça yüksek. Kısacası Starlink uyduları, kısa bir süre sonra, alçak Dünya yörüngesindeki iki uzay aracı arasındaki yakın karşılaşmaların yüzde 90’ının tarafı olabilir.

SpaceX, şu anda yörüngede olan bin 735 Starlink uydusuna yeni binlerce uydu eklemeyi planlıyor. Lewis, SpaceX’in yeni uydularını fırlatmasıyla bu çarpışma riski sayısının da artacağını belirtti.

SDN – ShiftDelete.Net