Dünyaca ünlü otomobil üreticisi Türkiye pazarına giriş yaptı!

Dünyaca ünlü otomobil üreticisi Türkiye pazarına giriş yaptı!

Dünyaca ünlü Çinli otomobil üreticisi Chery, Türkiye pazarına resmi olarak adım attı. Peki otomobil fiyatları ne olacak? İşte ayrıntılar...

 

Tedarik zincirindeki sorunlar nedeniyle zor günler geçiren otomobil endüstrisi, tüm aksiliklere rağmen büyümeye devam ediyor. Neredeyse tüm dünyada rekorlar kıran sektör, irili ufaklı pek çok marka için büyüme fırsatları içeriyor. Son olarak söz konusu markalardan biri olan Chery, Türkiye pazarına resmi olarak adım attı. İşte ayrıntılar…

Dünyaca ünlü otomobil devi Chery, artık Türkiye’de!

Dünyanın en büyük otomotiv markalarından Chery, Türkiye pazarına güçlü ve iddialı bir giriş yaptı. Şirketin Türkiye Başkan Yardımcısı Ahu Turan, ilk etapta 1.6 litre benzinli motor ve 7 ileri otomatik şanzımana sahip TIGGO 8 PRO, TIGGO 7 PRO, OMODA 5 modellerini göreceğimizin altını çizdi.

Yapılan açıklamaya göre Chery’nin Türkiye’de faaliyete başlama planı yeni alınan bir karar değil. Şirket yöneticileri son dört yıldır, pazar araştırması, müşteri beklentilerinin analizi ve daha birçok farklı alternatiflerin fizibiliteleri sonucunda, Türkiye pazarına kendi yatırımı ile gelme kararı aldıklarını açıkladı.

Özellikle de otomobil tutkunlarının adını duyduğu Chery, 80 ülkeye yayılmış satış ve servis ağına sahip. Şirket 19 yıldır üst üste Çin’in ihracat şampiyonu olma unvanını elinde bulunduruyor. Türkiye pazarı için yapılanmasını hızlıca tamamlayan Chery, geniş satış ve satış sonrası ağını yaygınlaştırmak için çalışmalarına devam ediyor. 

Chery’nin 3 yeni SUV’u ilkbaharda yollarda!

Şirketin ilk modelleri ise ilkbaharda Türkiye’ye gelecek. Chery OMODA 5, TIGGO 7 PRO ve amiral gemisi TIGGO 8 PRO satışa çıkacak ilk otomobiller olacak. Yapılan açıklamaya göre, 2024 yılından itibaren hibrit ve elektrikli versiyonlar pazardaki yerini alacak. tüketiciler tarafından asıl merak edilen şey ise araçların fiyatının ne olacağı.  

Örneğin Cherry Omada 5, yurt dışında  14 bin dolar ile 19 bin dolar arasında satılıyor. Ancak bu fiyata ülkemizdeki vergiler eklendiğinde 500-600 bin TL arasında bir fiyat ortaya çıkıyor. Yine de Chery’nin yerel fiyatlandırma yaparak köklü rakiplerine karşı rekabet avantajı elde etmesi mümkün.

Çinli otomobil markalarının oldukça uygun modelleri olması da vatandaşları heyecanlandıran bir diğer mesele. Özellikle de ucuz elektrikli otomobiller ülkemize gelmeye başlarsa EV satışları ciddi bir yükselme görebilir. Bu durum artan vergi ve kur yükünden araç alamayan insanlar için bir fırsat gibi duruyor. Ancak kesin bir şey söylemek için şu an oldukça erken.

SDN – ShiftDelete.Net