iOS 16 özel fotoğraflarınızı kilit altına alacak!

iOS 16 özel fotoğraflarınızı kilit altına alacak!

Apple, daha fazla gizlilik isteyen kullanıcıları için iPhone modellerinde yeni bir fotoğraf gizleme özelliği üzerinde çalışıyor.

Hemen herkes bazı fotoğrafları göstermek için telefonumuzu yakınlarımızın eline bıraktığımız oluyor. Ancak her zaman fotoğraflarda fazla gezinip görmelerini istemediğimiz bazı görseller olabiliyor. Bu arkadaşınıza aldığınız bir doğum günü hediyesi ya da bir gelin adayının müstakbel damada göstermek istemediği bir gelinlik modeli olabilir. Ya da çok daha özel fotoğraflarınız galerinizde yer alıyor olabilir.

Apple yeni fotoğraf gizleme özelliğini iPhone modellerine getiriyor

Apple ise artık bu durumun önüne geçmek için iOS 16 üzerinde iPhone modellerinde yeni bir fotoğraf gizleme özelliği üzerinde çalışıyor. Artık fotoğraflarınızı bir parola veya FaceID arkasında gizli tutabileceksiniz. Böylece bazı hassas fotoğraflarınızı meraklı gözlerden ve hızlı parmaklardan uzak tutabileceksiniz.

Özelliği kullanmak için, Fotoğraflar uygulamasında korunmasını istediğiniz bir fotoğrafı girdikten sonra ekranın sağ üst köşesindeki ‘üç nokta’ ile ifade edilen seçenekler bölümüne girmeniz ve ve Gizle ksımına dokunmanız yeterli oluyor.

Fotoğrafınızı tekrar kontrol etmek istediğinizde, fotoğraflardaki Albümler sekmesine girdikten sonra ekranın en altındaki Yardımcı Programlar bölümünün altında Gizli kısmını seçebilirsiniz. Ardından, gizli albüme erişmek için FaceID veya bir şifre yardımı ile görsellerinize erilebileceksiniz.

Elbette bahsi geçen sistem iOS 16’nın beta sürümü olduğundan, Eylül ayına geldiğimizde yazılımın son sürümü farklı bir şekilde çalışabilir. O yüzden buradaki yönergelerimizin Eylül ayı geldiğince değişebileceğini şimdiden söyleyelim

OS 16 beta sürümünü denemek istiyorsanız, Apple’ın web sitesi üzerinden herkese açık beta testine kaydolabilir ve beta profilini iPhone’unuza indirebilirsiniz. Beta sürümünü yüklemeden önce telefonunuzu yedeklediğinizden emin olun. Sonuçta bu bir Beta sürümü ve her zaman verilerinizin kaybolma olasılığı mevcut.

Eğer telefonunuzu tamamen sıfırlamayı göze alıyorsanız bu Beta sürümünü kullanmanızı öneriyoruz. Ya da eğer ikinci bir cihazınız varsa iOS 16 Beta sürümünü bu telefonda kullanabilirsiniz. Yeni iOS 16, Eylül ayı ile birlikte piyasaya sürüldüğünde birçok yeniliği içerisinde barındıracak.

SDN – ShiftDelete.Net