Elon Musk, Ay’a iniş için tarih verdi

Elon Musk, Ay’a iniş için tarih verdi

Elon Musk, Ay'a iniş görevi için tarih verdi. Blue Origin'in itirazı ile durma noktasına gelen Artemis projesi, beklenenden daha önce hazır hale gelecek.

 

NASA’nın yeni Ay’a iniş görevi Artemis için kopan fırtınalar dinmeye başladı. Blue Origin‘in itirazlarının reddedilmesi sonrası NASA, Elon Musk‘a 300 milyon dolarlık son ödemeyi yaptı. Twitter üzerinde bu konuda yapılan bir alıntıya ise Elon Musk tarihi işaret eden bir cevap verdi.

Ay görevi için SpaceX roketi beklenenden önce hazır olacak

Twitter üzerinde bir kullanıcı, Elon Musk‘a Ay görevi için önemli bir soru sordu. Sosyal medya kullanıcısı Musk’a, Ay görevi için 2024 yılında iniş bekleyip beklemediğini sordu.

Elon Musk ise çok daha yakın diyerek, 2024 yılını işaret etti. Hatta bu ifadeye bakılırsa roket çok daha erken hazır hale gelebilir. Artemis programı kapsamında SpaceX ile yapılan anlaşma gereği 2,89 milyar dolar ödeme yapıldı. NASA son ödemeyi ise ilginç bir tarihte gerçekleştirdi.

Jeff Bezos‘un yapılan ihalenin şeffaflığı için yaptığı başvuru 30 Temmuz‘da reddedildi. NASA ise Artemis için 300 milyon dolarlık son ödemeyi bu tarihte yaptı.

Artemis Ay görevi ile ilgili endişe ise geçen hafta NASA’nın yeni Astronot kıyafeti ile ilgili gecikme ile tavan yaptı. Buna göre NASA yeni kıyafetleri 2025 öncesi yetiştiremeyeceğini açıkladı. Elon Musk ise yaptığı açıklamada gerekirse kıyafetleri SpaceX hazırlar şeklinde cevap verdi. Tüm bu NASA kaynaklı gecikmelere rağmen Elon Musk ve şirketi uzay tarihine önemli bir imza atmaya hazır gibi görünüyor.

SpaceX, Artemis kapsamında Ay’a yeni bir insanlı iniş için hazırlıklara devam ediyor. Ancak Jeff Bezos, son yaptığı açıklamada itirazlarına devam edeceğini açıklamıştı. SpaceX, 2024 yılına kadar hazır olsa da, Blue Origin’de Artemis programında önemli şirketlerden biri. Firma Ay görevi için seçilmese de Ay’a yapılacak üs inşasında yer alacak.

Ay’a insanlı iniş daha önce de bir çok kez gerçekleşmiş olsa da bu son görev Mars‘a insanlı iniş için önemli bir adım. NASA ve SpaceXMars görevi için Ay çevresinde önemli bir üs inşa edecek.

SDN – ShiftDelete.Net