NASA, ‘yapay Mars’ yolcusu arıyor! Kriterler neler?

NASA, ‘yapay Mars’ yolcusu arıyor! Kriterler neler?

NASA, Mars insanlarına ışık tutacak verilerin toplanması için bir grup insanı yapay Mars simülasyonuna sokacak. 

Mars’a gitmek günümüzün insan toplulukları için uzak bir hedef olsa da NASA, daha yakın bir fırsat için gönüllüler arıyor. Yayımlanan ilan, NASA’nın bir tesiste oluşturduğu yapay Mars simülasyonu için detayları paylaştı. Mars’taki koşulları olabilecek en gerçekçi haliyle yaşatmayı amaçlayan simülasyonun sonuçları, Mars insanlarına ışık tutacak.

Yapay Mars simülasyonu, Mars koşullarını taklit edecek

Bir yıl sürecek olan simülasyonda Mars’taki koşullar olabildiğince taklit edilecek. Simülasyon sonucunda toplanması gereken başlıca veriler, Mars’ta yaşayan insanların bir yılın sonucunda problemlerle nasıl savaşacağını öğrenmek ve daha fazla psikolojik gözlem yapmak. Halihazırda süren araştırmalar Mars koşullarının insanları nasıl etkileyeceğini ortaya çıkarsa da gerçekleşecek simülasyon çoğunlukla psikolojik verileri toplamak için.

Yapay Mars

Bu ciddi yapay Mars görevi, Johnson Space Center üzerine inşa edilecek Kimlerin başvurabileceği konusunda epey katı koşullar da var. Adaylar 30-55 yaşlarında, ABD vatandaşı ve daimi olarak ikamet eden ve İngilizce bilen biri olmak zorunda. Bunlar fazla hafif geldiyse akademik olarak da yeterlilik gerekli. STEM alanında yüksek lisansınız olmalı veya daha önce bilimle ilgili kayda değer bir çalışmanız olmuş olmalı. Eğer bu profile sahipseniz bir şart daha var: sigara içmemek. Görünüşe göre Mars’ta sigara içilmediği için böyle bir şart da eksik edilmemiş.

Adayların profili iyi görünüyorsa sıra psikolojik sağlığınızı denetleyecek testlere gelecektir. Zira görevin amacı çoğunlukla psikolojik davranışları raporlamak. Seçmelerde finale kalanlar tıbbi ve psikolojik bazı testler görecektir.

SDN – ShiftDelete.Net