“Keşke böyle olsa” dedirten WhatsApp konsepti!

“Keşke böyle olsa” dedirten WhatsApp konsepti!

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, sürekli platforma yenilikler katıyor. Kullanıcı deneyimini olabildiğince artırmanın yanı sıra kolaylaştırmak için efor sarf ediyor. Ayrıca bazı özelliklerini de kaldırıyor veya şekil değiştirerek tüketicilere sunmaya devam ediyor. Buna örnek olarak durum bölümünü gösterebiliriz. Şimdiki “Hakkımda” kısmının adı aslında bir zamanlar “Durum” idi. Şirket her iki özelliği de, 2017 yılında eklediği hikaye formatından sonra birbirinden ayrıştırdı.

Öte yandan WhatsApp kullanıcılarının “keşke olsa” dediği özellikler de yok değil. Örneğin chat bubbles yani Türkçe adıyla sohbet balonları. Facebook Messenger’dan görmeye alışık olduğumuz bu özellik, mesajlaşmak için her seferinde uygulamaya girme derdini ortadan kaldırıyor. Ekranın bir köşesinde küçük sohbet penceresi açılıyor ve telefonda diğer işlerimizi hallederken bir yandan mesajlaşmayı sürdürebiliyoruz.

“WhatsApp’ta sohbet balonları nasıl görünürdü?” diye düşünen bir kullanıcı, konuya ilişkin konseptlerini paylaştı.

WhatsApp sohbet balonları platforma eklenecek mi?

Google, Android 11 işletim sistemiyle sohbet balonlarına doğrudan destek vermeye başladı. Geliştiricilere sunduğu API ile uygulamalara bu yeteneğin varsayılan olarak kazandırılmasının önünü açtı. Fakat Facebook, bünyesinde barındırdığı Messenger platformunda yıllardır sohbet balonlarını sunmasına rağmen WhatsApp için henüz adım atmadı. Braian Dario Vargas isimli Twitter kullanıcısı, kendi tasarladığı WhatsApp konseptini paylaştı.

Görüntülere bakıldığında, tıpkı Messenger’da olduğu gibi WhatsApp sohbet balonlarının ekranın sağ köşesine konumlandırıldığı anlaşılıyor. Mesajlaştığınız kişinin yuvarlak profil fotoğrafına dokunarak görüşmeyi anında açabiliyorsunuz. Ayrıca telefonun üst kısmına düşen bildirimlerden de direkt olarak aktif edebiliyorsunuz. Ekranın büyük kısmını kaplayan sohbet penceresinin üstünde bulunan “+” ikonu da yeni mesaj başlatma imkanı sağlıyor.

Braian Dario Vargas’ın paylaştığı konsept ne yazık ki henüz gerçek değil. Belki de WhatsApp geliştiricileri, sohbet balonlarını uygulamaya eklemek için halihazırda çalışıyordur. Ancak şimdiye kadar ortaya çıkan sızıntılarda buna rastlamadık. Yine de hazırlanan konsept, sohbet balonlarının WhatsApp ile nasıl çalışacağına dair fikir edinmemizi sağlayabilir.