Bilgisayarınızdan kaldırmanız gereken uygulamalar!

Bilgisayarınızdan kaldırmanız gereken uygulamalar!

Windows ile gelen yeni güncellemeler bazı alışkanlıkları değiştirdi. Bilgisayarınızdan kaldırmanız gereken uygulamalar neler? Microsoft, Windows 10 ve Windows 11 ile mümkün olduğu kadar çok gereksiz uygulamayı kaldırdı. Bilgisayar kaynaklarını arka planda tüketen bu uygulamaların haricinde kullanıcılar tarafından popüler olarak tercih edilen başka yazılımlar da var. Bilgisayarınızdan kaldırmanız gereken uygulamaları listeledik.

Kullanıcılar arasında yıllardır devam eden bazı alışkanlıklar Windows 10’la birlikte tarih oldu. Örneğin Windows’un Microsoft Defender aracı yeterince güçlü olduğu için, ekstra PC temizleme uygulamalarına ihtiyacınız yok. İşte bilgisayarınızda gereksiz yer kaplayan ve kaldırmanız gereken uygulamalar.

Bilgisayarınızda gereksiz yer kaplayan uygulamalar

Bilgisayarınızdaki uygulamalardan kaç tanesini düzenli olarak kullandığınızı hiç düşündünüz mü? Çoğu kişi aslında oyunlar, internet tarayıcıları ve iş ile ilgili yazılımlardan daha fazlasına kullanmıyor. Ancak önceden yüklediğiniz pek çok yazılım hem arka planda çalışıyor hem de depolamanızı kullanıyor.

Adobe Flash and Shockwave

Uzun bir süre boyunca videolar, oyunlar ve internet için evrensel standart olarak kullanılan Shockwave ve Adobe Flash, yakın zamanda kullanımdan kaldırıldı. Yalnızca eski Flash oyunlarını oynamak isterseniz kullanacağınız bu yazılımlara daha fazla ihtiyaç duymayacaksınız.

Animasyon standartlarındaki mevcut gelişmeler, çoğu oyun ve videonun daha yeni teknolojilere sahip grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) formatlarına geçmesine yol açtı. Animasyondaki bu geçiş ise Adobe Flash ürünlerinin sonunu getirdi.

QuickTime

Apple’ın popüler video oynatıcısı QuickTime, MacOS’ta hala güncel bir program olmasına rağmen, 2016’dan beri Windows için güncellenmiyor. Apple’ın açıklamasına göre Windows için QuickTime uygulama desteğinin sonuna gelindi.

Ayrıca Windows cihazlarda yüksek kaliteli medya oynatma konusunda VLC, Filmler ve TV gibi birçok seçenek bulunuyor. Eğer hala QuickTime kullanıyorsanız, QuickTime 7’nin son sürüm olduğunu hatırlatalım.

JAVA

Yılların efsane yazılımı Java, bugünlerde gereksiz bir güvenlik riski olarak görülüyor. Geliştiriciler hala Java Development Kit’i (JDK) kullanıyor olsa da, normal kullanıcıların kaldırmanısı gereken Java Runtime Environment’tan (JRE) farklı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Ayrıca bir zamanlar oldukça yaygın olmasına rağmen, günümüzde çok az web sitesi Java desteğine sahip. W3Techs’in verilerine günümüz web sitelerinin sadece yüzde 0,02’si Java altyapısı ile geliyor.

Windows temizleme uygulamaları (CCleaner, CleanMyPC…)

CCleaner, CleanMyPC ve System Mechanic gibi bilgisayar temizleme yazılımlarının her biri kendine göre farklı özelliklere sahip olabilir. Bu uygulamalar aracılığıyla Windows kayıt defterinizi temizleyebilir veya istenmeyen programları kaldırabilirsiniz. Ancak gerçekten faydalılar mı?

Örneğin CCleaner, Windows’un güvenlik açısından pek çok açığa sahip olduğu dönemlerde (Windows 7 ve öncesinde) kullanışlıydı. Fakat güvenlik açığı sorunları geçmişte kaldı, bu yüzden bilgisayarınıza Windows güncellemelerini kurmak yeterli korumayı sağlayacaktır.

Antivirüs yazılımları (Norton, ESET, Avast…)

Microsoft Defender temel bir antivirüs yazılımı olarak yeterli olsa da, bazen daha fazla özelliğe sahip antivirüs programlarına ihtiyaç duyulabilir. McAfee, ESET, Avast gibi çözümler sisteminizi koruma potansiyeline sahip, ancak kullandığı bellek ve işlemci boyutunu göz ardı etmemek gerekiyor.

Bilgisayarınıza, internet ağınıza veya sadece USB diskinize genel bir virüs taraması yaptıktan sonra bu uygulamaları kaldırmak performans artışına yol açacaktır. Düzenli virüs taraması için Microsoft Defender’ı kullanabilirsiniz.

İnternet tarayıcıları için araç çubukları ve uzantılar

Kullanıcılara gerçekten yardımcı olan faydalı tarayıcı uzantıları bulunmakta. Fakat reklamlar üzerinden kurulabilen spam uzantıları da göz ardı etmemek gerekiyor. Bunlar hassas verilerinize saldırabilir ve ayrıca arka planda çalışarak belleğe yük olabilir.

Popüler tarayıcıların çoğu spam araç çubukları ve uzantılara karşı harekete geçti, ancak bazı tehlikeli araç çubukları hala internet tarayıcılarından saklanabiliyor. Yapmanız gereken ise bu araç çubuklarını kaldırmak ve tarayıcıda yüklü uzantıları düzenlemektir.

Bilgisayar üreticisinin ve Microsoft’un ön yüklü yazılımları

Dizüstü bilgisayarların çoğu şirketlerin kendi yazılımlarıyla birlikte gelir. HP, Dell, Lenovo ve Toshiba’nın dizüstü bilgisayarlarında hiçbir zaman kullanmayacağınız bazı uygulamalar bulunabilir. Gereksiz fotoğraf uygulamaları, oyun ve Windows yardımcı araçlarını kaldırmayı tercih edebilirsiniz.

Ancak yine de ön yüklü olarak gelen her yazılımı kaldırmanızı tavsiye etmiyoruz. Örneğin sürücüleri kontrol etmek ve sisteminizi sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için gerekli olan BIOS güncelleme araçlarını silmemeniz gerekir.

SDN – ShiftDelete.Net