Android 12 çıkış tarihi için önemli ipucu

Android 12 çıkış tarihi için önemli ipucu

Google, yeni işletim sistemi Android 12 için son hazırlıklarını yapmaya başladı. Yeni Android için beşinci ve son beta sürümü 8 Eylül tarihinde karşımıza çıktı. Buna karşın Google’ın yeni işletim sistemi güncelleme tarihi ise henüz resmi olarak açıklanmadı. Ancak ortaya çıkan yeni bir belge Android 12 çıkış tarihi için fazla beklemeyeceğimize işaret ediyor. Buna göre Google, Android 12 özellikleri ile heyecanlanan kullanıcıları daha fazla bekletmeyecek.

Android 12 resmi çıkış tarihi belli mi oldu?

Google, bir taraftan Android 12 için diğer bir taraftan ise amiral gemisi akıllı telefon piyasasına hazırladığı Pixel 6 serisine hazırlanıyor. XDA Developers Genel Yayın Yönetmeni Mishaal Rahman ise Android 12 çıkış tarihi ile ilgili önemli bir belge paylaştı.

Twitter üzerinden yapılan paylaşımda yeni işletim sistemi güncellemesi için 4 Ekim tarihi karşımıza çıkıyor. Aslında bu tarih Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) kodlarının yayınlanma tarihi. Rahman’ın da dikkat çektiği konu ise Google’ın kaynak kodlarını açıkladığı tarihin çoğu zaman Android sürümünün yayınlanma tarihi ile kesişmesi.

Buna göre daha önce Android 9 Pie için kaynak kodları güncellemenin kararlı sürümünün Pixel telefonlar için yayınlandığı 6 Ağustos 2018 tarihinde ortaya çıktı. Yine Android 103 Eylül 2019‘da Pixel telefonlar için yayınlandı. Google kısa bir süre sonra ise kaynak kodlarını geliştiriciler için yayınladı. Google’ın geçen sene de Android 11 kaynak kodlarını kararlı sürümden kısa süre sonra yayınlaması da bu açıdan önemli.

Tüm bu kesişmeler, Google’ın hem Pixel 6 ve Pixel 6 Pro tanıtımı, hem Android 12 çıkış tarih için Ekim başı ya da Eylül sonunu işaret ediyor. Tabii ki 2018 yılından beri incelediğimizde Google’ın bu sene biraz lansman için geç kaldığı ortada. Ancak Pixel 6 serisi ve Android 12 özellikleri için beklediğimize değecek gibi görünüyor.

Android 12 temel özellikleri açısından çok daha kullanıcı odaklı bir tasarım diliyle karşımıza çıkacak. Widget kullanımında duvar kağıtları ile temanın uyumuna kadar Google, Android 12 için önemli güncellemeler yaptı. Bu konuda detaylı inceleme yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Android 12 Beta 5 ile uyumlu cihazlar

Android 12 çıkış tarihi öncesi ortaya çıkan beta 5 son sürüm sadece Pixel akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Yine eğer yeni Android 4 Ekim tarihinde karşımıza çıkarsa ilk alacak modellerde bu listede yer alan modeller olacak. Tabii ki yeni tanıtılacak Pixel 6 ve Pixel 6 Pro kararlı sürüme sahip olan ilk iki model olacak.

  • Pixel 5a
  • Pixel 5
  • Pixel 4a (5G)
  • Pixel 4a
  • Pixel 4 XL
  • Pixel 4
  • Pixel 3a XL
  • Pixel 3a
  • Pixel 3 XL
  • Pixel 3 

SDN – ShiftDelete.Net